Artvin HOPA Yabanmersini Blueberry  Mavi Yemiş
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEOLAR RSS KAYNAĞI ÜRÜNLERİMİZ ÖDEME BİLGİLERİ SİPARİŞ FORMU İLETİŞİM

ANALİZ RAPORU

Analiz

::::.....YENİ SİTEMİZ...:::::

yabanmersini

:::....DOST SİTELER....::: 

TARİH SAAT

YABANMERSİNİNİN FAYDALARI

YABANMERSİNİNİN FAYDALARI

Tarih 26 Temmuz 2016, 15:20 Editör Sinan LOKUMCU

ÜRÜN ÇEŞİTLERİMİZ İÇİN << ANASAYFA>> YA GİRİNİZ

Sipariş İçin: Tel:506 328 21 71 // slokumcu08@gmail.com

YABANMERSİNİ (BLUEBERRY) KULLANIM ŞEKİLLERİ:

 Sağlıklı Bir insan Yabanmersini meyvesinden maksimum fayda sağlamak istiyorsa her gün en az 150 gr. Taze yabanmersini tüketilmesi gerekmektedir.

1 kg Taze Yabanmersinine karşılık gelen ürünler:

1 Kg şoklu yabanmersini

100 Gram yabanmersini kurusu

900 gram Şekersiz yabanmersini şurubu

900 gram Şekersiz marmelat

HASTALIKLARA GÖRE TÜKETİM MİKTARLARI

Tüketim miktarları hastaların geri dönüşlerinden hazırlanmıştır. Bilimsel hiçbir araştırmaya dayanmamaktadır.

GÜNLÜK KULLANIM MİKTARLARI

HASTALIKLAR

MARMELAT

ŞURUP

KURU

KANSER

500 Grm

500 Grm

50 Grm

DİYABET

250 Grm

250 Grm

30 Grm

GÖZ

200 Grm

200 Grm

30 Grm

MİDE

200 Grm

200 Grm

17 Grm

KALP

200 Grm

200 Grm

17 Grm

İDRAR YOLU

200 Grm

200 Grm

17 Grm

BAĞIRSAK

200 Grm

200 Grm

20 Grm

DAMAR HASTALIKLARI

200 Grm

200 Grm

20 Grm

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

150 Grm

150 Grm

17 Grm

 SAĞLIKLI İNSANIN KULLANIM ŞEKLİ

1- TAZE VEYA ŞOKLU YABANMERSİNİ KULLANIM ŞEKLİ:

Taze ve şoklu yabanmersini günde en az 150-200 gram kullanılmalı, sabah aç karnına yenilen meyve bağırsakların çalışmasını hızlandırmakta ve vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Sabah aç karnına yenildikten sonra 30 dakika hiçbir şey yenilmemesine dikkat etmek gerekmektedir. Su içilebilir. Diğer öğünlerde özellikle yatmadan 1- 1,5 saat önce bir kâse yoğurtla birlikte veya 1 bardak süte yarım avuç konularak blendırdan geçirilerek tüketilmesi önerilir.

2- ŞEKERSİZ YABANMERSİNİ ŞURUBU KULLANIM ŞEKLİ :

Yabanmersini şurubu sabah aç karnına 1 çay bardağı içilir.  Veya akşam yemeğinden 30-45 dakika sonra  1 çay bardağı  içilir.

3- YABANMERSİNİ MARMELADI (Şekersiz)KULLANIM ŞEKLİ:

Yabanmersini marmeladı sabah aç karnına en az 150-200 gram yenir. Veya yarısı sabah yarısı akşam yemeğinden sonra yenir .

Maksimum fayda görmek için taze köy yoğurduyla birlikte tüketilmesi tavsiye edilir.

4- MEYVE ÖZLÜ YABANMERSİNİYAPRAK ÇAY KULLANIM ŞEKLİ:

Yabanmersini yaprak çayı normal siyah çayın demleme tekniğiyle demlenilir. Günde en az 3-4 bardak içilir. veya bir çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı yabanmersini yaprak çayı konur, üstü kapatılarak 10 dakika demlenmesi beklenir. Günde en az 3-4 bardak içilmesi gerekmektedir.

Özellikle Şeker ve Göz hastaları meyve özlü yaprak çayını sabah aç karnına 1 çay kaşığı yaprak çayını ağza alarak, sakız çiğner gibi çiğnemeli ve 1 bardak ılık su içmelidir. ( ılık su mutlaka içilmelidir) hastalığın durumuna ve seviyesine göre sabah en az 2 çay kaşığı çiğnenmeli, şeker hastaları yemeklerden 15-20 dakika sonra bu şekilde kullanım yapmaları gerekmekte ve günde en az 5 çay kaşığı tüketilmesi gerekmektedir. Etkisini görmek için en az 3 ay kullanılmalıdır.

5- YABANMERSİNİ KURUSU KULLANIM ŞEKLİ:

Yabanmersini kurusu en az 3 tatlı kaşığı (20 gram) kullanılmalıdır. Sabah aç karnına bir tatlı kaşığı yabanmersini ağza alınır, sakız çiğner gibi iyice çiğnetilir ve üzerine 1 bardak ılık su içilir. 30 dakika hiçbir şey yenmez. Öğlen ve akşam tekrarlanılır. ( Bu kullanım şekli göz ve şeker hastalarının mutlaka uygulaması gereken kullanım şeklidir.)

Ağızda çiğneyemeyen kişiler 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı yabanmersini kurusu katılır bardağın üstü kapatılarak 5 dakika demlenmesi için beklenir daha sonra suyu içilir. Dibe çöken posası da yenir. Bu şekil kullanımı tercih edenler poşet çayımızı kullanabilirler.

Yaban Mersininin Kanıtlanmış 10 Faydası

Yaban mersini (mavi yemiş) tatlı, besleyici ve popüler. Genellikle “super food” olarak geçen bu meyve, düşük kalorili ve sağlığınız için oldukça faydalı.

Tadının güzelliği ile pek çok kişinin favori meyvesi olan yaban mersininin kanıtlanmış 10 önemli faydası var.

1- Yaban Mersini Hem Düşük Kalorili, Hem Besleyici

Yaban mersini mavi-mor renkli küçük bir çalı meyvesidir. Ensık rastlanan iki türü highbush (yüksekçalı) ve lowbush (alçak çalı) dır. Lowbush yaban mersini highbush’a göre daha küçüktür ve antioksidan olarak daha zengindir.

Besin değeri açısından en yoğun meyvelerden biri olan yaban mersininin bir porsiyonu (148g):

·         Lif: 4g

·         C Vitamini: Günlük ihtiyacın %24’ü

·         K Vitamini: Günlük ihtiyacın %36’sı

·         Manganez: Günlük ihtiyacın %25’ini karşılar.

Yaban mersininin %85’i sudur. 15g karbonhidrat içeren bir porsiyonu yalnızca 84 kaloridir.

2- Antioksidanların Kralı

Antioksidanlar önemlidir.

Vücudumuzu hücresel yapıya zarar veren, erken yaşlanmaya ya da kansere yol açabilen serbest radikallerin (kararsız moleküller) oluşturduğu hasarlara karşı korurlar.

Sık tüketilen meyve ve sebzeler arasında en yüksek antioksidan oranına sahip meyvenin yaban mersini olduğu görüldü. İçerdiği temel antioksidan bileşenleri polipenol ailesinden flavonoidler.

Yaban mersininin çoğu yararının flavonoidler arasındaki antosiyaninlerden kaynaklandığı düşünülüyor.

3- Yaban Mersini DNA Hasarını Azaltır, Bu Yönüyle Kansere ve Yaşlanmaya Karşı Koruyucu Olabilir

Oksidatif DNA hasarı her gün, vücudumuzdaki her hücrede yaklaşık 1000 kez gerçekleşen bir döngü.

DNA hasarı, vücudumuzu yaşlandıran ve kanser gibi hastalıklara yol açan temel faktördür. Yaban mersininin içeriğindeki yüksek antioksidan, serbest radikallerin bir kısmını nötrleyerek hasarı azaltır.

Dört haftalık bir araştırmada, 168 katılımcıya her gün 1 litre elma suyu -yaban mersini suyu karışımı içmeleri söylendi. Araştırmanın sonunda, katılımcıların oksidatif DNA hasarlarında %20’lik bir azalma gözlendi. Bu bulgular taze ya da toz yaban mersini kullanımıyla da desteklendi.

4- Yaban Mersini Kandaki Kolesterolü Hasarlara Karşı Korur

Oksidatif hasar hücrelerimiz ve DNA’mız ile sınırlı değil. Taşıyıcı LDL (düşük yoğunluklu lipoproteinler), yani “kötü kolesterol” oksidasyona uğradığında da ortaya kötü sonuçlar çıkar.

LDL oksidasyonu, kalp hastalıklarının oluşum sürecinde büyük bir yer alır. Yaban mersinindeki antioksidanlar, LDL oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olur.

8 haftalık bir süreç sonrasında, her gün tüketilen 50 gram yaban mersini sayesinde, obezite hastalarının LDL oksidasyonunda %27 oranında bir düşüş yaşandı.

Bir başka araştırma, ana öğünle birlikte tüketilen 75 gram yaban mersininin LDL oksidasyonunu büyük ölçüde düşürdüğünü gösterdi.

5- Yaban Mersini Kan Basıncını Düşürebilir

Yaban mersininin, oldukça riskli ve sık görülen hipertansiyona karşı faydalar sağladığı görüldü.

8 hafta süren, günlük 50 gram yaban mersininin tüketildiği bir araştırmada, halp hastalığı risk grubunda olan obezite hastası katılımcıların tansiyonunda %4-6 arası bir düşüş gözlendi.

Menopoz sonrası periyoddaki kadınları katılımcı grubu olarak seçen bir diğer araştırmadan benzer sonuçlar alındı.

Kalp krizi ve felce yol açan en önemli faktörlerden birinin yüksek kan basıncı olduğu düşünülürse, bu bulgularon hayati önem taşıdığı söylenebilir.

6- Yaban Mersini Kalp Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Yaban mersini tüketiminin LDL oksidasyonunu ve yüksek kan basıncını düşürdüğünü söylemiştik. Yine de, unutmamamız gereken şey bunların hastalığın kendisi değil, risk faktörü oldukları.

Bilmek istediğimiz yaban mersininin kalp krizi gibi son noktalara karşı bir önlem olup olmayacağı.

2013’te, 93.600 hemşire ile gerçekleştirilen bir araştırma bol miktarda antosiyanin (yaban mersinindeki temel antioksidan) tüketiminin kalp krizi riskini %32 oranında azalttığını gösterdi.

Bu araştırma gözleme dayanıyor ve yaban mersini tüketiminin kalp krizi riskini düşürdüğünü tek başına kanıtlamak için yeterli olmayabilir. Yine de risk faktörlerini azalttığı için dolaylı bir etkisi olduğu bir gerçek.

7- Yaban Mersini Beyin Fonksiyonlarını Korur ve Hafızayı Güçlendirir

Oksidatif stres beynin yaşlanma sürecini hızlandırır, fonksiyonların yavaşlamasına neden olur.

Hayvanlar ile gerçekleştirilen çalışmalar, yaban mersinindeki antioksidanların beynin algılama ve zeka ile ilgili bölgelerinde birikmeye eğilimli olduğunu gösterdi. Bu antioksidanlar doğrudan bölgedeki yaşlanma nöronlarıyla etkileşim kurarak hücre sinyallerinin gelişmesine yardımcı olur.

İnsanlarla yapılan araştırmalarda da umut verici sonuçlar alındı. Bu çalışmalardan birinde, hafif derecelerde bilişsel bozukluğu olan 9 ihtiyar katılımcıya her gün yaban mersini suyu verildi. 12 hafta sonrasında, beyin fonksiyonu göstergelerinin çoğunda iyileşmeler gözlendi.

6 yıl süren bir araştırmada 16.010 ihtiyar katılımcıda, yaban mersini ve çilek tüketiminin bilişsel yaşlanmayı 2.5 yıla kadar geciktirdiği görüldü.

8- Antosiyaninlerin Anti-Diyabetik Etkisi Mevcut

Yaban mersini diğer meyvelere kıyasla daha az şeker içerir.

Bir kase yaban mersininde yalnızca 15 gram şeker vardır, küçük bir elma ya da büyük bir portakala eşdeğerdir.

Buna karşın söz konusu kan şekeri kontrolüne geldiğinde, yaban mersininin biyoaktif bileşenleri şekerin yol açabileceği herhangi bir negatif etkilere fazlasıyla ağır basıyor.

Araştırmalar yaban mersinindeki antosiyaninlerin insülin duyarlılığı ve glikoz metabolizması üzerinde oldukça yararlı etkileri olduğunu gösteriyor.

Gelişen insülin duyarlılığı, günümüzün en büyük hastalıklarından metabolik sendrom ve 2. tip diyabet risklerini azaltıyor.

9- Yaban Mersininin İçeriği İdrar Yolu Enfeksiyonlarıyla Savaşır

Özellikle kadınlarda, idrar yolu enfeksiyonları ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Kızılcık şerbetinin bu tip enfeksiyonları önlediği biliniyor.

Yaban mersini kızılcık ile yakın akraba ve içeriğinde kızılcığa benzer aktif maddeler bulunuyor. Bu maddeler anti-adhesif (yapışma önleyici) olarak adlandırılır ve mesanede E.coli gibi bakterilere karşı bir koruyucu duvar işlevi görür.

Bu amaca dair yaban mersiniyle yapılmış çok fazla araştırma yok, ancak kızılcığa benzer bir rol oynama ihtimali oldukça yüksek.

10- Yaban Mersini Ağır Egzersiz Sonrası Kas Hasarını Azaltmaya Yardımcı Olur

Yorucu egzersizler kas ağrılarına ve bitkinliğe yol açabilir. Buna bölgesel ödemler ve kas dokusundaki oksidatif stres neden olur.

Yaban mersini desteği, kas performansındaki düşüşü ve ağrıları en aza indirgeyerek moleküler düzeydeki hasarın iyileşmesine yardımcı olur.

10 kadın atlet ile gerçekleştirilen bir çalışmada yaban mersinin yoğun bacak antrenmanı sonrasındaki iyileşme sürecine ivme kazandırdığı görüldü.

Yaban mersininin besleyiciliği ve sağlık için oynadığı rol oldukça açık.Tatlarının bu kadar güzel oluşu ve taze ya da dondurulmuş tüketilebiliyor olmaları da leziz bir bonus.

Kaynak : saglikhareketi.com

 

 

Önemli Not: Ürün çeşitlerimizin tamamını görmek için web sitemizin anasayfasına giriniz

 Sinan Lokumcu :506 328 2171

 

Bu haber 160269 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

F A Y D A L A R I

YENİ SEZON TAZE YABANMERSİNİ...

YENİ SEZON TAZE YABANMERSİNİ... En az gönderim 2 Kg ve katları şeklinde olacaktır. 2 kg lık kutu 250 gramlık 8 adet plastik kap içerisine kon...

TAZE YABANMERSİNİ SİPARİŞLERİNİZ ALINMAKTADIR...

TAZE YABANMERSİNİ SİPARİŞLERİNİZ ALINMAKTADIR... En az gönderim 2 Kg ve katları şeklinde olacaktır. 2 kg lık kutu 250 gramlık 8 adet plastik kap içerisine kon...

ÜRÜNLERİMİZİN ANALİZİ

Analiz

....::::KAPIDA ÖDEME....::::

İLETİŞİM

:::::...........İLETİŞİM...........:::::

 İLETİŞİM

GÜBREMİZ

 İLETİŞİM
ÜRÜN AÇIKLAMALARI13 Temmuz 2015

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

»Aktif 4  
»Bugün 475  
»Toplam 1071566  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 23.20.1.47
» Bu sitemizi ziyaretiniz


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi